książka | book

autorzy | authors

mapa | map

kontakt | contakt

Wydawca | Publisher

M-Studio S.C. Zabrze

 

Dystrybucja | Distribution

Księgarnie Matras (Matras Bookshop)

 

Format | Size

30×30cm, 172 str., oprawa twarda

 

Wersja polsko-angielska | Polish-English Version

Autorski album Zofii Oslislo przywołuje do życia katowicką modernę – architektoniczną perłę dwudziestolecia międzywojennego. Ta unikatowa publikacja na rynku polskim, nie tylko opowiada o modernizmie ale i została zaprojektowana w jego duchu.

 

Książka zawiera zdjęcia, rysunki i informacje o 50 wybranych katowickich budynkach modernistycznych wybudowanych w latach 1927–39, a także trzy teksty: specjalnie napisany esej prof. Irmy Koziny: „Katowicka moderna − funkcjonalistyczny epizod dwudziestolecia międzywojennego w województwie śląskim” oraz archiwalne artykuły Tadeusza Michejdy: „O zdobyczach architektury nowoczesnej” i Witolda Kłębkowskiego „Pierwsze drapacze śląskie” publikowane w przedwojennym czasopiśmie „Architektura i Budownictwo”. Ponadto archiwalne zdjęcia i plany budynków pochodzące z Archiwum Państwowego w Katowicach oraz Archiwum Urzędu Miasta w Katowicach, fotografie Vojtěcha Veškrny oraz obrysy budynków ukazujące ich formę.

 

Pierwsza wersja albumu powstała jako magisterska praca dyplomowa Zofii Oslislo pt. „Szlak Architektury Modernistycznej w Katowicach”, zrealizowana w Pracowni Liternictwa i Typografii pod kierunkiem dr. Tomasza Bierkowskiego, która została obroniona w 2009 roku na Wydziale Projektowym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

 

Selekcji budynków dokonała autorka we współpracy z prof. Irmą Koziną z Uniwersytetu Śląskiego i Anną Syską ze Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego. Pomocna była również publikacja dr. Waldemara Odorowskiego „Architektura Katowic w latach międzywojennych”. Większość zdjęć wykonał Vojtěch Veškrna, fotograf z Brna, który studiował na Uniwersytecie Tomasza Baty w Zlínie, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i FAMU w Pradze.

 

Publikacja jest albumem, który może pełnić funkcję przewodnika, posiada jednak spore rozmiary i nie